Botanika z Montessori w klasie I a

Podczas zajęć przyrodniczych dzieci poszerzały wiadomości na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin. Poznały też ich części i funkcje tych części. Zgodnie z filozofią Montessori same sadziły cebulki kwiatowe i warzywne oraz siały owies. Codzienna pielęgnacja i obserwacja daje dzieciom możliwość poznania cyklu rozwoju rośliny „Od nasionka do rośliny i owocu”. Dzięki tym działaniom będą studiować poszczególne części roślin: korzenie, łodygi, liście, kwiaty i owoce.
    Aktywności z zakresu botaniki w pedagogice Montessori są okazją do zapoznania się z otoczeniem, pobudzenia zmysłów i wzbudzenia w dziecku ekscytacji wspaniałościami natury. To także szansa na zrozumienie znaczenia zrównoważonego rozwoju i edukowanie dzieci, jak możemy chronić delikatne ekosystemy naszej planety.
    Dążymy do tego, aby na podstawie doświadczania dzieci zrozumiały współzależności pomiędzy wszystkimi formami życia i opiekuńczą rolę, jaką powinni podjąć ludzie, aby chronić i zachować życie na Ziemi.

Materiał nadesłała p. Agnieszka Borowska

botanika z motesori 2022