Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?
Jak narysować koło?
klasa Ib

28 kwietnia 2022 r. zrealizowaliśmy siódmy scenariusz w ramach projektu Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka? na temat: Jak narysować koło? Dzień wcześniej dzieci miały sprawdzić, które przedmioty w ich domach mają kształt koła, kwadratu, prostokąta i trójkąta, i zapakować je do szkolnego plecaka. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego „Figury geometryczne ukryte w znakach drogowych”. Po filmie dyskutowaliśmy o tym, jakie figury geometryczne ukrywają się w znakach drogowych i zastanawialiśmy się nad tym, jak wyglądałby świat bez tych figur. Dzieci demonstrowały przedmioty przyniesione z domu i wypowiadały się na ich temat. Okazało się, że najmniej jest przedmiotów w kształcie trójkąta, a najwięcej w kształcie koła. Aby trenować rysowanie figur geometrycznych podzieliliśmy się na zespoły. Każdy zespół wylosował karteczkę z figurą geometryczną, a następnie wybrał materiały, których użyje do skonstruowania wylosowanej figury. Wszystkie zespoły wykonały swoje zadanie. W dalszej kolejności dzieci skonstruowały takie same figury tylko mniejsze i większe od swojego modelu. Następnie dzieci tworzyły koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty ze swoich ciał. W innych ćwiczeniach dzieci poznały sposoby rysowania koła. Użyły do tego plastikowego kubeczka, drewnianych patyczków. Wykorzystały również technikę rysowania kół zaprezentowaną w filmiku edukacyjnym. W ten sposób rysowały koła różnej wielkości. Dzieci wykonały w grupach fazogramy – geometryczne zagadki „Ile widzisz figur?”. To ćwiczenie szczególnie im się podobało. Zajęcia zakończyliśmy pracą plastyczną zatytułowaną „Tajemniczy świat figur geometrycznych”. Stworzyliśmy galerię niezwykłych obrazów.

Wychowawczynie:
Beata Kowalczyk